Jak wybrać drzewko na choinkę bożonarodzeniową?

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez pięknie udekorowanej bombkami i światełkami choinki. Tradycja ozdabiania drzewek iglastych sięga XVI wieku. Do Polski zwyczaj ten przywędrował z Niemiec w XVIII wieku.

IMG_6027 prze III.jpg

Przed zakupem bożonarodzeniowego drzewka warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Gdzie najlepiej zakupić drzewko, aby jak najdłużej cieszyło nas pięknym zapachem? Na jaki gatunek się zdecydować? Jak dbać o drzewko? O te i inne kwestie zapytaliśmy Mateusza Jamrozego z Plantacji Choinek Imielin.

Plantacja Imielin, została założona na przełomie lat 80. i 90, gdy plantacji choinkowych z prawdziwego zdarzenia, jeszcze praktycznie w Polsce nie było. Pierwsze powstały w USA w latach 60., a następnie w Europie Zachodniej. Wiedza na temat odpowiedniego doboru gatunków, właściwej pielęgnacji drzewek, kształtowania ich koron, nabywana była wówczas często metodą prób i błędów.

Plantacja Choinek Imielin to rodzinny interes, a łączny jej obszar wynosi około 6 hektarów. Uprawiane są na niej różne gatunki jodeł, świerków, a także daglezji i sosen - zarówno na drzewka cięte, jak i do donic.

jodla.jpg
Plantacja w Imielinie

Plantacja w Imielinie

Agata Welchar, roslinydoogordu.pl: Nadchodzi chyba najbardziej pracowity dla Was okres w ciągu roku. Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Kiedy ruszacie ze sprzedażą swoich drzewek? Kiedy pojawiają się pierwsi klienci?

Mateusz Jamrozy: Takich pracowitych okresów jest trochę więcej: zakładanie plantacji i sadzenie, walka z chwastami, czy formowanie koron poprzez odpowiednie przycinanie pędów. Ale okres przedświąteczny jest faktycznie najbardziej absorbujący i wymaga najwięcej wysiłku. Zaczyna się on co roku w okolicach mikołajek 6 grudnia, a kończy w Wigilię. Najbardziej gorący jest jednak ostatni, przedświąteczny tydzień, a zwłaszcza ostatnia i często też przedostatnia sobota przed świętami.

IMG_6027 prze I.jpg

AW: Kiedy więc kupić drzewko, aby do Świąt zachowało swą świeżość i zapach?

MJ: Gwarancją świeżości będzie oczywiście ścięcie drzewka możliwie krótko przed jego zakupem. Gwarancję taką możemy mieć właśnie tylko wtedy, gdy choinkę kupujemy bezpośrednio na plantacji. Drzewko zakupione nawet na początku, czy w połowie grudnia, odpowiednio przechowane, czyli w chłodnym, wilgotnym miejscu, ewentualnie z pieńkiem zanurzonym w wodzie, na pewno na Święta będzie jeszcze świeże i pachnące. Kupując drzewka tuż przed Wigilią, musimy się liczyć z tym, że ich wybór może być znacznie ograniczony.

AW: Wiele osób kupuje drzewka przed marketami. Stało się to w ostatnich latach bardzo popularne, jednak można usłyszeć opinie, że drzewka te zostały ścięte niekiedy nawet miesiąc wcześniej. Gdzie zatem najlepiej kupować drzewka?

MJ: Nawet więcej niż miesiąc. Z tego co wiemy, na dużych, liczących często setki hektarów plantacjach, drzewka zaczyna się ścinać już w październiku, a kończy w listopadzie. Nie wnikajmy już może w to, jak czasem zapewnia się ich „świeżość”.

AW: Rozumiem. A na co zwrócić uwagę podczas zakupu drzewka bożonarodzeniowego? Jak rozpoznać, czy choinka jest stara?

Czasem dość trudno to ocenić. Opowiadał mi kolega, jak kupił kiedyś bardzo piękną choinkę w mroźny dzień. Gdy w mieszkaniu “odtajała” - już w Wigilię nie miała igieł. Zawsze się trzeba drzewku dobrze przyjrzeć. Gdy igły ma poszarzałe i już zaczynają się sypać - włączamy „czerwone światełko”.

AW: Rzeczywiście, zostać w Wigilię z gołym drzewkiem to dość kiepskie. Jest tyle różnych gatunków drzewek: świerk pospolity, świerk kłujący, jodła. Opowiedz o specyfice tych gatunków i który byś polecił?

MJ: Jest jeszcze bardzo efektowny świerk serbski, świerk Engelmana, i co najmniej jeszcze kilka innych jego gatunków. Jest także przynajmniej kilkanaście gatunków jodeł, z najczęściej uprawianą jodłą kaukaską, lecz również z piękną, długoigielną jodłą kalifornijską. Są fantastycznie pachnące daglezje. Przy właściwej pielęgnacji - polegającej na odpowiednim przycinaniu występujących wiosną pączków - niezwykle efektownym drzewkiem choinkowym może być nawet nasza pospolita sosna. Bardzo popularna np. w USA. Opisanie specyfiki wszystkich tych gatunków wymagałoby jednak dość obszernej broszury.

IMG_6027 prze.jpg

AW: Nasze świąteczne choinki trzymane są w ciepłych mieszkaniach. Jaki gatunek choinek najlepiej się sprawdza i nie opada zbyt szybko? Jak o nie dbać?

MJ: Odpowiedź jest taka: trwalsze od świerków i mniej skłonne do szybkiego tracenia igieł są jodły i daglezje. Najbardziej trwałe będą jednak zawsze igły sosen, które nawet gdy zeschną, nie sypią się z gałązek. Jednak nawet świerki trzymane w odpowiednich warunkach, czyli nie przy kaloryferze, z świeżo przyciętym pieńkiem, stale zanurzonym w wodzie, mogą się okazać bardzo trwałe. Miałem kiedyś na Święta zwykłego świerka, który nie tylko nie stracił igieł, ale w lutym z jego pączków zaczęły się rozwijać... młode pędy!

AW: Przed klientami stoi często dylemat: co wybrać, choinkę ciętą, czy w donicy? Co myślisz o choinkach w donicy?

MJ: Choinki w donicach stają się coraz bardziej popularne. Stanowią one już w ostatnich latach około 1/3 wszystkich sprzedawanych drzewek bożonarodzeniowych. Jest to świetna opcja, jeżeli ma się możliwość posadzenia ich wiosną w ogrodzie, czy na działce. Inna sprawa, że te kupowane w marketach mogą być nieraz prawie całkowicie pozbawione korzeni. Są jednak także klienci, którzy traktują donicę jako rodzaj stojaka na choinkę, którą i tak po świętach wyrzucają.

choinka własciwie.jpg

AW: Gdy już zdecydujemy się na żywe drzewko w donicy, co powinniśmy z nim zrobić po okresie świątecznym, aby się nie zmarnowało?

MJ: Jest kilka zasad. Trzeba kupić drzewko z dobrego źródła, posiadającą stosunkowo dużą donicę. Możemy je trzymać w ciepłym mieszkaniu dość krótko - zanim ruszy wegetacja. Do czasu posadzenia trzeba je trzymać w chłodnym pomieszczeniu np. w garażu czy jasnej piwnicy. Nie możemy jednak zapominać o regularnym podlewaniu. Zasady postępowania z takimi drzewkami opisaliśmy bardziej szczegółowo w załączniku na naszej stronie choinkiimielin.pl.

Previous
Previous

Ciemiernik biały czyli róża Bożego Narodzenia

Next
Next

Brighton w listopadzie. Miasto artystów, zieleni i pięknego wybrzeża